Maga az építkezés egy igazi alkotás, amikor több szakember keze munkája által a semmiből létrejön egy csodálatos épület. Ez komoly feladat mind a megrendelő, mind a kivitelező részéről.
Csodálatos szakmák az építkezésben
Kőműves
Nagypapám kőművesként dolgozott, így gyerekkoromban többször elvitt az építkezéseire, melyről kellemes emlékeim vannak. Gyönyörű téglaházakat épített, többek között egy vidéki házat is a Mátrában, ahova nyaranta elvitt minket, unokákat pihenni.
Idén nyáron van szerencsénk nekünk is beköltözni álmaink otthonába. Fantasztikus érzés részese lenni ennek a komoly munkafolyamatnak az elejétől a végéig. Korábban egy kisebb, könnyűszerkezetes otthonunk volt, melyet családunk bővülése és a hosszú távú tervek kapcsán úgy gondoltuk, lecserélünk. Legfőbb generál kivitelezőnk a kislányunk, aki “felügyeli” a munkákat úgy, ahogyan anno én is a nagypapámmal.
Az építkezés során az egyik leglátványosabb rész a falazás, hiszen ilyenkor körvonalazódik ki maga az épület. Érdekes dolog, hogy egy sima alap mennyire csalóka tud lenni. Kicsinek tűnik elsőre a terület, de aztán a falak megadják a helyiségek nagyságát.
Ács
Fával dolgozni csodálatos, ráadásul egy tető megkoronázza a házat. Annyira szép a szerkezete! A cserepek felkerülése pedig igazán látványos.
Gépész
A gépészeti munka különböző lehet, ez a megrendelőtől függ, milyen dolgokat szeretne kialakítani a házban. Fontos tudni az elején a kiállásokat, terveket, hasonlóan a villanyszereléshez. A víz-gáz kiállások, a szellőzőrendszer, a padlófűtés és még számos dolog kötődik a gépész szakemberek feladatához.
Villanyszerelő
Ahogyan említettem, fontos meghatározni az elején a kiállásokat, hogy hova szeretnénk kapcsolókat, konnektorokat, lámpákat. Nem könnyű feladat előre tudni ezeket, de szükséges, hiszen az első körben belevésik az elektromos kábeleket a téglafalba. Csodálatos szakma ez is, olyan jó látni miből mi lesz.
Festő
Amikor elérkezik a munkafolyamatok közül a vakolás, glettelés és festés, akkor kezd otthonos formája lenni egy háznak. Ez az a rész, ami a látszó felület (a burkolással egyetemben), így fontos, hogy szépen dolgozzanak a szakemberek.
Burkoló
A burkolóknak köszönhetjük a csodálatos konyhafalakat, fürdőket, padlókat. Szintén az a látszófelület, melyet szépen kell lerakni ahhoz, hogy esztétikus legyen.
És az említett +1 szakma:
Belsőépítész
Amikor már a fontos műszaki és szakmai dolgok megtörténtek, jöhet az esztétikai kivitelezés, azaz a lakberendezés. Természetesen ezt is a munkafolyamatok előtt érdemes megterveztetni, hiszen a kiállások és a burkolatok, falszínek meghatározzák a belsőépítészetet. A csinosítgatás és az otthonossá tétel a legélvezetesebb része a költözés előtti időszaknak. Ilyenkor már “csak” azt kell kitalálni milyen lámpát vegyünk az étkezőbe, melyik asztal menne a konyhabútorhoz, melyik tükör kerete passzol egy magasfényű gardróbszekrényhez, és hova tegyük a kanapét…
Végül elkészül egy szép otthon, mely több ember komoly munkáját fogja össze. A megvalósulás alapját az építész tervei határozzák meg, azonban én most a kivitelezésre fókuszáltam, mely által mindegyik háznak külön története van.
Képek: Lakásművészet
Az otthon megteremtése egy igazi művészet. Egy kreatív tervezés, amikor életteret alkothatunk. A lakásművészetet megtaláljátok a Facebook-on, és az Instagram-on is, ahol különböző tartalmakkal találkozhattok.
Ennek örülök. 🙂
Igen ez igaz, mert a fizikai munka részét próbáltam kiemelni, a kivitelezésre fókuszáltam. Az építész szakma csodás és az alapja a kivitelezésnek. Lesz egy folytatása a bejegyzésnek, ahol lesz szó a tervezőről, építészről is.
Elég szomorú, hogy az építész kimaradt a felsorolásból….