Szerettünk volna egy kerti tárolót a bicikliknek és szerszámoknak, így sokat nézelődtünk az üzletekben és az interneten, hogy milyen lehetőségek vannak. Sajnos minőségben és árban nem találtunk számunkra megfelelőt, ezért úgy döntöttünk megpróbáljuk magunknak megépíteni. Így kezdődött a faház projektünk. Ha van egy ügyes kezű férfiember a háznál, akkor jóval gazdaságosabb módon tudunk minőségi faházat építeni igényeink szerint. Asztalos és ács munkákba kell jobban beleásnia magát az embernek ahhoz, hogy neki állhasson az építésnek. Ha van egy szomszéd, barát vagy testvér aki segíthet, akkor máris könnyebben elkezdhetjük.
Munkafázisok a faház megépítésére:
Szükséges szerszámok: fűrészgépek – úgy mint körfűrész, gérvágó, fúrógép, a beton miatt ütvefúró is kell, kéziszerszámok – kalapács, fogó, szögkihúzó, asztalosszorító. festéshez ecset, és egy létra.
Alapterület: 3m x 3m faház (9m2) és 1m x 3m előtér
- Alapozás
Első körben kiválasztottuk a tároló helyét és egy betonalapot építtettünk rá. Fontos, hogy az építménynek fix alapja legyen, és ne ázzon a földön. Célszerű ugyanakkora alapot építeni amekkora a ház lesz.
- Bitumenes szigetelés
A betonalapra bitumenes szigetelőlemezt olvasztott a férjem, ezzel is az ázást megakadályozva a későbbiekben. Négyszögletesen a falazat alá került a lemez.
- falazat méretre készítése
A faház négy oldalát előre elkészítettük méret szerint, majd a belső falakra a lambériák is felkerültek, mivel helyhiány miatt nem fértünk volna hozzá a későbbiekben a kerítés miatt.
A fal mérete: szélessége 3 m, magassága 2 m 10 cm (a végén nyeregtető jön rá).
Anyaga: 5×10 cm fűrészelt fenyő gomba és rovarölővel kezelve. A lambériát sadoline lazúrral alapoztuk és fedtük le.
- falazat felállítása, lambéria befejezése
A falak derékszögbe állítását követően jött a rögzítésük, asztalos szorítóval megálltak a falak, majd a férjem összefúrta az elemeket és dűbellel lerögzítette a földre. A munka során aprócska segítőnk is akadt 🙂
- tetőépítés egy komolyabb feladat
A talpszelemen és a taréjszelemen megépítése következett megfelelő túlnyúlással az előtér miatt. Ezután az esési szög kiszámításával méretre szabtuk a szarufákat, és a kármi bevágása is megtörtént. A mi esetünkben egy 25 fokos tető készült.
A látszó részre lambéria került, elhelyeztük a tetőfóliát, az ellenlécet, majd a tetőléceket a cserepezéshez. A szarufavégekre csatornavasakat tettünk.
- cserép felhelyezése, üveges ajtó beépítése, (ablakot nem tettünk) és fatároló készítése – az ajtót készen vásároltuk a bauhausban
A végleges formáját idén nyerte el a házikó az előtér burkolásával, valamint a kertet is csinosítgattuk mellette. Egy takaros kis faházat sikerült a férjemnek építenie, mi pedig segédmunkásként álltunk mögötte.
Nagy feladat, de ha értenek hozzá a férfiak akkor egy családot és barátokat összekovácsoló projekt lehet belőle, és nem mellesleg olcsóbban jobbat és egyedit építhetünk.
Az otthon megteremtése egy igazi művészet. Egy kreatív tervezés, amikor életteret alkothatunk. A lakásművészetet megtaláljátok a Facebook-on, és az Instagram-on is, ahol különböző tartalmakkal találkozhattok.
Kommentek