lakásművészet

Szigetszentmiklós legművészibb óvodai csoportszobája

Olyan gyorsan véget ért a szeptember, hogy már túl is vagyunk az első őszi hónapon, az iskolai és óvodai vissza-, vagy beszoktatásokon. Az anyukák és gyerekek egyre ügyesebben kezelik a reggeli rutint. Az én kisfiam is idén kezdte meg az óvodát, ami valljuk be, ilyenkor nagy lépés mindenki számára. Hatalmas feladat az óvónőknek ennyi síró, pici gyermekkel elkezdeni az évet. Örülök, hogy októberi hónapot írunk, mert mostanra mosolyogva indulnak a reggeleink. Köszönhető mindez az óvodai dolgozóknak és magának a környezetnek, ahol nap mint nap otthagyom a gyermekemet.

Megismerhettem Szigetszentmiklós egyik legkreatívabb óvodai csoportszobáját, ahol minden nap valami új dekoráció fogad. Nem győzöm csodálni a szebbnél szebb őszi díszítőelemeket, melyek közül néhány darab már a kicsi kezek művei is. Nagy hangsúlyt kap ebben a csoportban a művészeti nevelés, melyet az ajtón belépve magán a környezeten is megtapasztalhatunk Van Gogh inspirációjával. Lenyűgöző és egyedi, éppen ezért készítettem egy interjút Szélinger Henriettel, az óvónőnkkel, melyből kiderül honnan jött a művészeti dekoráció megvalósítása, és mi a célja.

 

Mitől a legművészibb csoportszoba? Elsősorban a pedagógustól – aki önmaga adja a művészeti nevelést -, másodsorban pedig az általa létrehozott környezettől, mely tükrözi mindezt.

 

Lakásművészet: Honnan jött ez a művészeti irányvonal, és mit képvisel az óvodai mindennapokban?

Szélinger Henriett – mesterpedagógus – : Régóta szívügyem a művészeti nevelés hangsúlyozása az óvodai környezetben. Én magam is szeretem a képzőművészetet, a műalkotásokat, de az is nagyon fontos számomra, hogy olyan gyerekeket neveljek, akik szeretnek alkotni és akik értékelik a művészetet. Jó érzés az is hogy az ilyen jellegű óvodai tevékenységek, alkotások által fejlődik a gyerekek esztétikai érzéke. A sokoldalú fejlesztésen belül alapvető feladatnak tartom, hogy inspiráljam, támogassam a gyerekek művészet iránti érdeklődését. Szeretem, ha a környezet, amiben a mindennapjainkat töltjük együtt esztétikus és esetleg megjelenik benne egy pici utalás, vagy akár konkrétabb is egy-egy műalkotásra. Így került sor arra, hogy az öltözőben, egy nagyobb falfelületre egy Van Gogh festmény inspirálta motívumot festettem. A „Csillagos éjjel” így minden nap találkozhatnak a gyerekek, az életük része lesz, szinte természetesen fog „beléjük ivódni” idővel. A falfestmény mellett ki van rakva az eredeti festmény reprodukciója is. Van Gogh egyébként személyes kedvencem. Felkavaró, és lenyűgöző az élete és a munkássága is.

Lakásművészet: Hogyan alakítottad ki magát a csoportszobát? Mi volt a fő cél?

Szélinger Henriett: A csoportszobánál a fő szempont az volt, hogy világos, tágas, átlátható és többfunkciós legyen. Legyen lehetőség, hely sok-sok aktív játékra és pihenésre is egyaránt. Mindamellett persze harmonizáljanak a színek az anyagok, a kiegészítők és a bútorok tekintetében. Ide is készítettem falfestéseket, amik inkább a játszóterületekre adnak utalást. Vannak hegyek az építő szőnyegnél és egy házkontúr a babakonyhai játéknál. Persze a csoportszoba egyik szép, hófehér falán található még két festmény reprodukciója is keretben. Egy Monet és még egy Van Gogh kép. Ezeket akár év közben cserélhetjük is majd, de most az induláshoz, az évkezdéshez szép, nyugodt hangulatot árasztanak.

Lakásművészet: Úgy örülök, hogy rajtam kívül más is szereti a fehér falakat! Végre nem egy sárga színű csoportszobát láthatok. 

Szélinger Henriett: Ebbe a csoportszobába nyáron költöztünk át és lehetőség nyílt a felújításra. Az óvodavezető támogatásával a régi sárga falak gyönyörű fehér színt kaptak, mely a legalkalmasabb arra, hogy ízlésesen dekoráljunk és jobban kiemeli az egyedi megvalósításokat is. Az öltöző falfestése saját ötlet volt, a csoportszobai festést internetes oldalakon kutatva találtam, azok alapján hoztam össze egy oda illőt. A berendezésre és kiegészítőkre nagyszerű ötletek vannak például a Pinterest-en, én is onnan inspirálódtam. Az asztalok eléggé kopottak, de még használhatóak voltak csoportszobánkban, így azok lefestése halvány szürke színre, kolléganőm ötlete volt, aki érdeme a megvalósítás is.

Lakásművészet: Hogyan kapcsolod össze a művészetet és az óvodai éves munkát?

Szélinger Henriett: Tavalyi év során készítettem egy 12 alkalmas, egész évet átható művészeti projektet, melyben sok-sok, már meglévő, „bejáratott” óvodai témakőrhöz kapcsoltam, az adott témához illő festményt. Ezek a festmények mind-mind híres festők művei voltak. A témakőrökhöz és a festmények feldolgozásához komplex foglalkozásokat kapcsoltam. Az év végét egy csodálatos, felemelő kiállítással zártuk, melynek megnyitóján a családok együtt vettek részt.  Ezen a kiállításon a gyerekek által készített, a műalkotások inspirálta alkotásoké volt a főszerep. Azt vallom, hogy sok gyermek számára az óvoda az első hely, ahol művészeti élményekben lesz része, ezért különösen fontos a pedagógus szerepe, kulturális tudatossága. A művészeti oktatásnak egyszerre kell lennie izgalmasnak, pihentetőnek és élvezetesnek. 

 

Szélinger Henriett fent említett művészeti projektje érdeklődés esetén itt érhető el: “Apró kezek, nagy művészek”

Heni kreatív Facebook oldala: Babo Factory 

 

 

Az otthon megteremtése egy igazi művészet. Egy kreatív tervezés, amikor életteret alkothatunk. A lakásművészetet megtaláljátok a Facebook-on, és az Instagram-on is, ahol különböző tartalmakkal találkozhattok. 

 

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!